Pieluchy dla dziecka

Jedno jest pewne: to, co nasze dziecko będzie miało na swojej pupie, czy to podczas snu czy na spacerze, nie jest obojętne ani dla jego skóry, ani dla naszych portfeli i naszego komfortu. Z tego powodu najlepiej potraktować zakup pieluszek jako poważne zadanie i przyjrzeć się temu, co oferuje rynek.

Na początek warto pamiętać, że nie ma jedynego słusznego rozwiązania, jeśli o kwestię zakupu pieluszek chodzi. Reakcja skóry jest silnie zindywidualizowana, nie każdy rodzic ponadto ma podobne priorytety. Niektórzy będą wybierać z uwagi na komfort swój lub dziecka, inni ze względu na ekonomię użytkowania pieluch.

Powrót pieluszki tetrowej

Jeszcze dziesięć lat temu popularna przed wielu laty „tetra”, w którą „opakowywali” nas rodzice wydawała się być produktem, który już zakończył swoją karierę. Obecnie jednak tzw. „wielorazówki” powróciły, przekonując do siebie mnóstwo młodych rodziców. Są one bowiem zupełnie inne niż za naszych czasów. Ich nałożenie jest łatwe (nie licząc klasycznej tetry), a tworzywo, z którego są wykonane, to naturalne materiały, obojętne dla skóry niemowląt – a zatem najlepsze dla alergików – a przy okazji także przyjazne środowisku. Stosując tetrę, nie ma nawet konieczności używania kremów!

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Po pierwsze jest szalenie czasochłonne. O ile można sobie wyobrazić stosowanie ich przy jednym dziecku, o tyle już posiadając kilka pociech, matki po prostu poddają się. Pieluchy tego rodzaju trzeba prać i prasować, wywieszać, a często – co szczególnie nieprzyjemne – namaczać. Co więcej, ich koszty wcale nie są niższe niż koszty zakupu pieluszek jednorazowych: szczególnie zważywszy na wizję nieustająco chodzącej pralki.

Pieluszka a portfel i ekologia

Pieluszka wielorazowa jest zatem inwestycją. Poza wspomnianym praniem musimy wydać pieniądze na szczelny kosz na odpady. Niektóre wersje wielorazówek mają także wymieniane wkłady, które, poza tym, że też kosztują, im bardziej ekologiczne są, tym dłużej niestety schną.

Z wyżej wymienionych powodów, rodzice decydują się na pieluchy jednorazowe. Daje im to mniejsze ryzyko zabrudzenia ubrania przez dziecko oraz przede wszystkim wygodę. Współczesne pieluszki jednorazowe są także na szczęście coraz mniej sztuczne. Najczęściej wybierana marka, pieluchy Pampers, stawia jednak nie tylko na szczelność, ale i miękkość. Przy okazji wilgoci na powierzchni pieluszki nie ma, więc odparzenia zdarzyć mogą się tylko wtedy, gdy zaniedbujemy pielęgnację skóry podczas przewijania.

Niestety proces rozkładu jednorazowej pieluszki to kilkaset lat. Istnieją zatem na rynku także biodegradowalne jednorazówki, które rozkładają się szybciej, jednak przy okazji kosztują także zdecydowanie więcej…

Najlepsze rozwiązanie?

Aby nie skazywać się na wieczne rozwieszanie jednorazowych pieluch, a jednocześnie oszczędzić środowisko, warto zastosować system mieszany. W domu zakładać można dzieciom pieluszki ekologiczne (wielorazowe), poza domem – aby nie narazić się na przykre niespodzianki – mniej ekologiczne i nieobojętne dla skóry dziecka, ale zdecydowanie szczelniejsze i wygodniejsze jednorazówki.